Vertaistukea -> Harvinaiset vertaistukijat
http://harvinainenreuma.fi/uploads/images/vt1_b.jpg

Harvinaiset vertaistukijat

Haluatko keskustella samaa harvinaista sairautta sairastavan kanssa? Voit ottaa yhteyttä meihin vapaaehtoisiin, koulutettuihin vertaistukijoihin. Yhteydenotot ovat luottamuksellisia. Voit soittaa myös nimettömänä.

OTA YHTEYTTÄ VAIKKA TÄNÄÄN!

 
Aikuisten Stillin tautia sairastaville:
Tapio Mikkonen
040 5535 027
tapio.mikkonen@suursaimaa.com
 
Behcetin tautia sairastaville:
Taina Laine
040 7344 967
tailai.fi@gmail.com
Borrelioosin myöhäisvaihetta sairastaville:
Sirkka-Liisa Aro
050 533 5587
Anja Lappalainen
050 354 0554
Dermatomyosiittia sairastaville:
Sinikka Pitkälä
08 474 365
Jaana Toivonen
02 7320 579
Ehlers Danlosia sairastaville:
Minna-Kaisa Heinonen
050 3708 417
minttumantan@gmail.com 
Marja-Liisa Sedig
040 8615 794
 
Arja Vuoni
040 5395 054
 
Eosinofiilista granulomatoottista polyangiittia sairastaville (Churg-Strauss Syndroma):
Saila Aurinko
050 5883 931
saila.aurinko@gmail.com
Inkluusiokappalemyosiittia sairastaville:
Eeva-Liisa Hakala
050 518 7388
eeva-liisa.hakala@kymp.net 
Tuomo Tenhunen
040 5568 719
tuomo.tenhunen@hotmail.com 
MCTD:tä sairastaville:
Onerva Ahonen
03 5434 252
Maija Simola
040 574 1193
Polyarteritis nodosaa sairastaville:
Anna Heikkinen
040 7789 990
heikkinenanna83@gmail.com
Polymyosiittia sairastaville:
Sirpa Korpihuhta
02 7486 374
 
Leena Sainio
040 834 6880
hegele@dnainternet.net
Ritva Varjola
050 3576 950
 
Relapsoivaa polykondriittia sairastaville:
Tuija Räisälä
0400 328 307
tuija.raisala@gmail.com
Sklerodermaa sairastaville:
Saini Knuuttila
044 0391 220
saini.knuuttila@netikka.fi 
Seija Kyykoski
03 5849 264
Marjukka Nurmela
050 344 9500
marjukka.nurmela@tintti.net
Jari Väänänen
050 3133 853
j.h.vaananen@gmail.com
SLE:tä sairastaville:
Kirsi Myllys
050 3098 261
kirsi.myllys@iki.fi
Takayasun arteriittia sairastaville:
Ulla Tuominen
0400 555 382
ulla.tuominen@kolumbus.fi
Wegenerin granulomatoosia / Granulomatoottista polyangiittia sairastaville:
Elina Knaapi
0400 142 754
eknaapiella@gmail.com
Elisa Simola
050 554 772
 elisa.simola@pp1.inet.fi
Maija Sääskilahti
0400 708 082
maija.saaskilahti@lshp.fi